Luptătorii din Belarus au câștigat patru premii la Campionatele Mondiale de la Sofia

Campionatele Mondiale de Lupte pentru Tineret au avut loc la Sofia, Bulgaria. Belarusii au câștigat mai multe premii.

Sportivii din Belarus au o medalie de aur. A fost câștigat de Dmitry Bonko (categoria de greutate – până la 65 kg), care concurează la lupte greco-romane.

În plus, trei bieloruși au câștigat medalii de bronz. Astfel, Valeria Kapustina (49 kg) a ocupat locul trei, învingându-l pe Jung Hsun Lin din Taiwan în lupta pentru bronz.

Bronzul a câștigat și Alesya Getmanova (53 kg). În bătălia decisivă i s-a opus reprezentantul Kazahstanului Altyn Shagaeva. Totodată, belarusa Alina Maksimova (69 kg) a mai adus o medalie de bronz vistieriei din Belarus.

În total, sportivii din Belarus au câștigat patru medalii la Campionatele Mondiale de Tineret.