Atât Dynamo, cât și BATE au ajuns în sferturile de finală ale Cupei Belarusului

Campioana la fotbal din Belarus, BATE Borisov, a ajuns în sferturile de finală ale Cupei Țării. Două dinamo, Minsk și Brest, au mers acolo în siguranță.

Clubul de la Borisov, care a fost eliminat din Liga Campionilor (va continua să participe la competițiile europene din Europa League), a compensat eșecul prin „distrugerea” completă și categorică a Torpedo-ului capitalei.

Meciul de 1/8 de finală de pe Arena Borisov s-a încheiat cu scorul de 8:1. Erven Mukam a marcat de trei ori pentru BATE. Jasse Tuominen a marcat două goluri.

Dar Dynamo Minsk nu a avut timp suficient pentru a-și rezolva problemele. Gomel s-a dovedit a fi prea neînduplecat. Erau necesare ore suplimentare. Scorul final al meciului din Capitală este 3:1.

Dinamo Brest a învins-o acasă pe Minsk cu același scor. Ora principală.

Înainte de asta, Isloch a luptat până în sferturi de finală. FC Energetik-BGU a fost învinsă în deplasare – 3:2.

Astăzi, 4 august, vor avea loc meciurile finale ale optimilor de finală ale Cupei Belarusului.

La Novopolotsk, localul Naftan îl va găzdui pe Zhodino Torpedo, la Mogilev Dnyapro va juca cu Slutsk, în Mozyr Slavia se va lupta cu Vitebsk, iar la Gomel Lokomotiv va încerca să facă ceva împotriva lui Şahtior de la Soligorsk.