Tenis. Sabalenka a ajuns în finala turneului de la San Jose

Aryna Sabalenka pare să atingă apogeul formei sale. Succesul îl însoțește pe tenismenul din Belarus la prestigiosul turneu de la San Jose, California. A ajuns în finală.

Cea de-a zecea rachetă a lumii și cea mai bună jucătoare de tenis din Belarus vor concura în curând pentru prestigiosul trofeu al competiției și pentru un premiu în bani considerabil (fondul total al turneului este de 876.000 USD).

În semifinale, Sabalenka s-a întâlnit cu cea de-a 25-a rachetă din lume, croata Donna Vekic. Meciul s-a încheiat cu scorul de 6:4, 6:3.

Belarusul a început meciul cu încredere – 2:0. Cu toate acestea, mai târziu ambii sportivi au făcut greșeli, făcând mai mult de o pauză.

În ciuda defectelor și defectelor minore, Arina a adus meciul la victorie. I-a luat 1 oră și 18 minute.

În finală, Sabalenka va încerca să-l învingă pe chinezul Zheng Saisai, pe locul 55 în clasamentul mondial.

Fotografie: Jimmie48 Tenis Photography