Sasnovich a pierdut în fața unui tenismen din a treia sută din clasament

Pe 23 iulie, jucătoarea de tenis din Belarus Alexandra Sasnovich a pierdut în primul tur al unui turneu de la Jurmala cu un fond de premii de peste 226 de mii de dolari.

După meciul cu tenismenul sârb Nina Stojanovic, belarusa a pierdut imediat 3 poziții în clasamentul mondial, coborând de pe locul 42 pe locul 45.

Sasnovich a câștigat primul set cu scorul de 6:4 și a pierdut al doilea set cu scorul de 3:6.

Belarusul a început cu succes setul decisiv (4:1), dar apoi a pierdut 5 jocuri la rând – 4:6.

Această victorie i-a permis lui Stojanovic să urce imediat la 30 de poziții în clasamentul WTA – de la 209 la 179.

Trebuie remarcat faptul că Sasnovich a pierdut pentru a șaptea oară consecutiv Ultima ei victorie a fost la începutul lunii mai la un turneu de la Roma.