Sportivii din Belarus au câștigat patru medalii de aur la turneul de triatlon de la Minsk

Sportivii din Belarus au câștigat patru medalii de aur la turneul de triatlon Alfa-Bank Minsk.

La categoria 1/4 Ironman (înot – un kilometru, ciclism – 45 de kilometri, alergare – 10 kilometri), Alexander Vasilevich (echipa Alfa-Bank Synesis) a câștigat cursa masculină.

Sportivul a parcurs distanța pe pistă în 1 oră și 50 de minute.

Dintre fetele din această categorie, titlul de campioană i-a revenit Anna Maksimova din Minsk, care a arătat un rezultat de 2 ore și 8 minute.

La distanța 1/8 Ironman (înot – 0,5 kilometri, ciclism – 22 de kilometri, alergare – cinci kilometri), premiul de aur a fost câștigat de Tikhon Shchemelev, care a parcurs distanța în 1 oră și 22 de minute.

Tatyana Luksha a câștigat printre fetele la această distanță cu un rezultat de 1 oră și 8 minute.

Fotografie: minsktriathlon.by