Înotatorul belarus a ajuns în semifinalele Campionatului Mondial

Al șaselea oraș ca mărime din Coreea de Sud, Gwangju, găzduiește Campionatele Mondiale de Acvatic. La prestigiosul eveniment există și o reprezentanță belarusă.

Celebrul înotător intern Ilya Shimanovich, care concurează la campionatul mondial ca parte a echipei naționale a Belarusului, a mulțumit fanilor.

La o distanță de o sută de metri bras, sportivul a arătat un rezultat care i-a permis să ajungă în faza semifinală a competiției.

Ilya a parcurs 100 de metri în 58,57 secunde, care a fost a doua oară în aceste înotări. Înotătorul britanic Adam Peaty a terminat primul. Timpul lui este de 57,59 secunde.

Să adăugăm că Petey este campion olimpic. În urmă cu trei ani, la Jocurile Olimpice din Brazilia, a câștigat o medalie de aur la aceeași distanță, tot cu brasă.

În ceea ce privește Campionatele Mondiale din Coreea de Sud, competiția se va încheia într-o săptămână – pe 28 iulie. La acest campionat vor fi concurate 76 de seturi de medalii.