Fotbal. ChB-2019. Dinamo Brest a provocat o dezamăgire și a devenit din nou numărul 1

Sâmbătă, 20 iulie, la Brest a avut loc meciul central al etapei a 16-a a campionatului de fotbal din Belarus. Dinamo locală l-a găzduit pe Zhodino Torpedo.

În ciuda startului nereușit al meciului, gazdele au arătat cine este cine în campionatul din Belarus, provocând o înfrângere completă.

În consecință, echipa Brest a revenit pe primul loc în clasament. Cel puțin până când BATE își va juca meciul reprogramat.

Să vă reamintim că echipa lui Marcel Lička a încheiat primul tur al campionatului cu o înfrângere de la Dinamo capitalei în fața suporterilor de acasă – 1:2. Apropo, a fost primul din sezon pentru echipa din orașul de deasupra Bugului.

Este clar că în meciul cu Torpedo Brest a căutat să se reactiveze. Și totuși a reușit să o facă cu brio. Dar începutul meciului s-a dovedit a fi trist – oaspeții s-au remarcat. Marko Obradovic a marcat.

În minutul 23, Dinamo a restabilit echilibrul în scor – Gabi Kiki. Cu asta, echipele au plecat la pauză. Și după ce… după cum a spus el, „a fost o singură echipă pe teren”. Și acesta nu este Torpedo.

Artem Milevsky, Roman Yuzepchuk și Alexey Khoblenko au marcat pentru Brest, ceea ce i-a „sugrumat” aproape complet pe producătorii de mașini.

În al doilea meci de sâmbătă, Gorodeya a găzduit Isloch. Oaspeții s-au dovedit a fi mai puternici în acest meci – 2:1. Astăzi, 21 iulie, Vitebsk va încerca să învingă Minsk.