Curse de biciclete. China. Popok belarus a obținut succes

Un biciclist belarus a obținut succes în îndepărtata China. A șasea etapă a prestigioasei curse rutiere Turul lacului Qinghai s-a încheiat acolo.

Serghei Popok, un ciclist al clubului Minsk, a terminat pe locul trei. A parcurs o distanță de 136 de kilometri în 2 ore, 52 de minute și 57 de secunde.

Este de remarcat faptul că, în Imperiul Celest, belarusul a trebuit să lupte nu numai cu concurenții, ci și cu „cadourile” vremii locale.

În acel moment, condițiile meteorologice predominante erau foarte nefavorabile pentru curse atât de lungi.

Doar doi bicicliști au parcurs traseul mai repede decât Serghei. Victoria a fost sărbătorită de românul Eduard Michael Grosu. Imario Cima din Italia a terminat pe locul doi.

Cea de-a șaptea etapă a Turului Lacului Qinghai va avea loc sâmbătă, 20 iulie. Chiar acolo, în China. Sportivii vor concura într-o contracronometru – contra cronometru.

Aceste curse de ciclism de mai multe zile se vor încheia în Yinchuan într-o săptămână – pe 27 iulie.