„Jumătate merge mai departe”: cluburile din Belarus au jucat în primul tur al calificărilor la Cupa Europei

Cluburile de fotbal din Belarus au jucat în primul tur de calificare din Liga Campionilor și UEFA Europa League.

Patru cluburi din Belarus au început în sezonul Cupei Europene 2019/2020. Campioana națională de anul trecut BATE Borisov a început în calificările UEFA Champions League, în timp ce Dynamo Minsk, Vitebsk și Shakhtar Soligorsk au început în primul tur al calificărilor pentru UEFA Europa League.

Momentan, primul tur s-a disputat deja la ambele turnee. Doar jumătate dintre cluburile din Belarus au reușit să avanseze mai departe.

Să începem cu cel mai prestigios turneu de cupă din Europa, UEFA Champions League. BATE de această dată a început din primul tur al calificărilor. Echipa Borisov concurează în categoria „Calea Campionilor”, care este formată din câștigătorii campionatelor naționale ale asociațiilor clasate pe locul 11 ​​și mai jos în clasamentul UEFA.

În primul tur, bielorușii au înregistrat un egal în meciul de deschidere de pe terenul Arena Borisov – 1:1.

Echipa Borisov era favorită înainte de meci, dar jocul nu a mers prea bine. Gazdele au rămas mult în urmă, dar în minutul 64 Stanislav Dragun a reușit să-l salveze de la înfrângere pe campioana Belarusului. În minutul 90, de altfel, Dragun a fost eliminat, ceea ce a devenit un motiv de îngrijorare înainte de retur.

Nici cel de-al doilea meci dintre rivale, care a avut loc la Gliwice, nu a ieșit în cel mai plăcut mod pentru bieloruși. Polonezii au atacat mult și au luat conducerea din minutul 21, dar până la urmă bielorușii au reușit să revină. Mai întâi, în minutul 82, Mukam a egalat scorul dintr-o lovitură de pedeapsă, iar în minutul 87, Volkov a adus-o pe BATE în avantaj, stabilind scorul final.

În turul doi, echipa Borisov se va întâlni cu norvegianul Rosenborg.

Cât despre Europa League, în confruntarea cu letona Liepāja. Primul meci s-a încheiat cu scorul de 1:1, iar în retur bielorușii au pierdut 1:2.

Club de fotbal”. Primul meci a fost pierdut cu scorul de 2:0. Meciul retur a fost mai reușit (1:1), dar acest lucru nu i-a ajutat pe bieloruși să avanseze mai departe.

Ca urmare, sezonul european de fotbal s-a încheiat pentru Dinamo și Vitebsk.

În același timp, un club din Belarus a reușit să intre în turul doi al Ligii Europa. Câștigătorul primei runde, care i-a învins de două ori pe Hibernians din Malta cu scorul de 1:0. În turul doi, Pitmen-ul îl va înfrunta pe danezul Esbjerg.