Cine urmează? BATE a luptat cu Piast în Liga Campionilor

Confruntarea dintre BATE Borisov și FC Piast din Polonia s-a încheiat. Belarusii au jucat în deplasare în orașul Gliwice. A fost meciul retur din primul tur de calificare din Liga Campionilor.

BATE a învins-o pe campioana Poloniei. Meciul s-a încheiat cu scorul de 2:1 în favoarea clubului din Belarus. Rezultatul final al confruntării a fost 3:2 (la Borisov echipele au egalat 1:1).

Este de remarcat faptul că după prima repriză polonezii erau în frunte – golul a fost marcat de Jakub Czerwinski. La acel moment, asta însemna că clubul polonez va trece în turul următor.

În repriza secundă, polonezii au continuat să crească presiunea asupra adversarilor. Au avut mingea în 70% din timp.

Totul s-a schimbat după ce Milic și Mukam au intrat pe teren. Acesta din urmă a transformat un penalty cu 9 minute înainte de finalul meciului.

Câteva minute mai târziu, centrarea lui Stasevich a fost interceptată de Volkov – BATE a trecut în avantaj. După cum s-a dovedit, a ajuns și în turul 2 al calificărilor în Liga Campionilor, unde va trebui să lupte cu Rosenborg din Norvegia.

Să adăugăm că echipa Borisov va juca primul meci săptămâna viitoare pe Arena Borisov.