Șahtior Soligorsk i-a învins pe Hibernians la startul calificărilor în Europa League

Pe 11 iulie, cluburile de fotbal din Belarus au jucat primele meciuri de calificare pentru UEFA Europa League.

După cum sa raportat anterior, clubul din Vitebsk a jucat un meci în deplasare împotriva finlandei KuPS cu un scor de 0:2 în primul tur al calificărilor pentru LE.

Șahtior Soligorsk a fost mai norocos astăzi: în meciul de acasă cu echipa malteză Hibernians, echipa din Soligorsk a câștigat cu un avans minim – 1:0.

Singurul gol din meci a fost marcat de Valery Gormyko (minutul 69).

„Dinamo” capitalei aproape că a pierdut astăzi în fața clubului leton „Liepaja”. Gazdele au marcat din penalty în minutul 12, iar „alb-albaștrii” au reușit să revină abia în minutul 88 (Kaplenko) – 1:1.

Meciurile retur vor avea loc pe 18 iulie.