Echipa SUA a câștigat Cupa Mondială

Cupa Mondială feminină s-a încheiat în Franța. Cei mai buni de pe planetă au fost reprezentanții Statelor Unite.

Meciul final a avut loc la Lyon. Americanii au luptat pentru aur împotriva jucătorilor de fotbal din Olanda.

Confruntarea s-a încheiat în favoarea favoriților meciului și a întregului turneu – fetele din țara de peste mări le-au învins pe europene cu scorul de 2:0.

Americanii au marcat ambele goluri în a doua jumătate a meciului. În minutul 61, căpitanul echipei Megan Rapino a marcat din penalty. Iar în minutul 69, datorită eforturilor lui Rose Lavelle, scorul s-a dublat.

Astfel, americanii au devenit campioni mondiali pentru a patra oară și pentru a treia oară consecutiv.

În meciul pentru medalia de bronz, echipa suedeză a învins-o pe britanici – 2:1. Americana Megan Rapinoe a fost desemnată cea mai bună jucătoare a turneului. A devenit cea mai productivă marcatoare cu 6 goluri marcate.