Înot. Campionatul European. Belarusul „a luat” două auri și un bronz

Campionatele europene de juniori de înot s-au încheiat la Kazan. Reprezentantul Belarusului a obținut succes.

Anastasia Shkurdai a câștigat a doua medalie de aur la acest turneu. În finala de 50 de metri fluture, belarusul a arătat 26,23 secunde.

Francezul Nael Portecope a luat argint. Ea a fost cea care a stabilit recordul pentru actualul Campionat European în semifinale – 26,21 secunde.

Dar, așa cum este deja clar, sportivul din țara mușchetarilor a pierdut în fața belarusului, parcurgând distanța în 26,29 secunde.

Medalia de bronz a revenit italianului Constanza Ciocconcelli. Fata a înotat 50 de metri în 27,03 secunde.

Să vă reamintim că mai devreme Anastasia Shkurdai a câștigat proba de 100 de metri fluture, câștigând aurul. În plus, belarusul a câștigat o medalie de bronz la proba de 200 de metri spate.