Nishikori a avansat în runda a patra de la Wimbledon

Pentru prima dată de la Roland Garros 2015, Nishikori a trecut prin trei runde de Slam fără să piardă niciun set.

Jucătorul de tenis japonez Kei Nishikori a câștigat cea de-a 400-a victorie din carieră. Celebrul sportiv a reușit să învingă americanul Kevin Johnson în turul trei de la Wimbledon.

Meciul s-a încheiat cu scorul 6:4, 6:3, 6:2. Întâlnirea jucătorilor de tenis a durat 1 oră 52 de minute.

Acest joc a fost unic pentru Nishikori, deoarece pentru prima dată de la Roland Garros 2015 nu a pierdut niciun set în primele trei meciuri la un Slam.

Astfel, Nishikori a ajuns în runda a patra a celui mai prestigios turneu.

Să vă reamintim că are loc la Londra. Turneul va dura până pe 14 iulie. Actualul câștigător este Novak Djokovic din Serbia. Potrivit cifrelor oficiale, fondul de premii este de 38 de milioane de lire sterline.