S-a cunoscut cine a ajuns în finala de la Roland Garros

Pe 9 iunie a avut loc un meci pentru ajungerea în finala de la Roland Garros între prima rachetă a lumii, Novak Djokovic din Serbia, și austriacul Dominic Thiem, care se află pe locul 4 în clasamentul mondial.

Rezultatul jocului a fost neașteptat: Tim l-a învins pe cel mai bun tenismen de pe planetă cu scorul de 6:2, 3:6, 7:5.

Meciul, să vă reamintim, a început ieri: Tim și Djokovic au câștigat într-un set, dar din cauza ploii meciul a fost amânat pentru a doua zi.

Astăzi, ploaia a provocat din nou o pauză în joc, care nu l-a împiedicat pe austriac să învingă un adversar mai titrat.

Finala de la French Open va avea loc mâine. Dominic Thiem va trebui să concureze cu a doua rachetă a planetei, Rafael Nadal din Spania, pentru victoria la Roland Garros.