Fotbaliștii ucraineni i-au „distrus” pe sârbi în drum spre Campionatul European din 2020

Vineri, 7 iunie, succesul a însoțit două echipe de fotbal ucrainene deodată. Echipa de tineret a ajuns în semifinalele Cupei Mondiale din Polonia, iar echipa „adulților” i-a învins pe sârbi.

În cel de-al doilea caz, vorbim de turul trei de calificare la Campionatul European. Apropo, bielorușii vor juca astăzi cu nemții la Borisov.

Cât despre vecinii noștri din sud, au avut o întâlnire la Lvov. Naționala Serbiei, care nu era slabă în principiu, a capitulat necondiționat – încasând cinci goluri.

Din primele minute, ucrainenii au început să domine terenul, iar avantajul lor a fost copleșitor. La mijlocul primei reprize, Viktor Tsygankov a marcat două goluri în două minute.

Următorul gol a fost marcat în primele minute ale reprizei secunde prin eforturile lui Evgeniy Konoplyanka. După aceea, Roman Yaremchuk a marcat un gol, iar apoi Konoplyanka din nou.

Într-un alt meci al grupei, naționala Lituaniei s-a întâlnit pe terenul propriu cu jucători din Luxemburg. Meciul s-a încheiat la egalitate – 1:1.

Astfel, actualii lideri ai grupei sunt ucrainenii cu 7 puncte. Urmează echipele Luxemburgului (4), Portugaliei (2), Lituaniei (1) și Serbiei (1).