Hochei Rusia a surprins la Cupa Mondială: a primit doar bronz

Pe 26 mai, echipa națională de hochei a Rusiei a învins echipa Cehă în meciul pentru medalia de bronz de la Campionatul Mondial cu un scor de 3:2 – la lovituri de departajare.

După ce au fost învinși de finlandezi în semifinale (0:1), hocheiștii ruși din primele minute ale meciului de astăzi au încercat să nu rateze ocazia de a câștiga bronzul.

Cu toate acestea, timpul regulamentar și prelungirile nu au fost foarte productive pentru ambele echipe și s-au încheiat cu scorul de 2:2.

La loviturile de departajare, Kovalchuk și Gusev au reușit să-și transforme încercările, iar portarul rus Andrei Vasilevsky nu le-a lăsat nicio șansă cehilor.

Să vă reamintim că în finala Cupei Mondiale 2019 se întâlnesc astăzi echipele naționale ale Canadei și Finlandei. Meciul începe la 21:15.