Canada a ajuns în semifinalele Cupei Mondiale IIHF 2019, învingând Elveția în prelungiri

Pe 23 mai, echipa națională de hochei a Canadei a învins echipa Elveției în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Slovacia – 3:2.

La început elvețienii au fost în frunte: la finalul primei perioade scorul a fost 1:0 în favoarea lor.

În a doua perioadă, canadienii au reușit să egaleze șansele, dar înainte de pauză, Jonata Marchessault a fost amendată pentru că a jucat cu bastonul sus, iar echipa elvețiană a preluat din nou conducerea, transformând majoritatea.

La finalul celei de-a treia perioade, canadienii l-au înlocuit pe portar, iar acest lucru a dat rezultate: literalmente cu o secundă înainte de sirenă, au trimis jocul în prelungiri, unde norocul a fost de partea lor.

De menționat că la campionatul mondial de anul trecut din Danemarca, aceste echipe s-au întâlnit în semifinale: apoi meciul s-a încheiat cu un scor similar, doar în favoarea Elveției.