Cupa Mondială de hochei. A fost o senzație

Primele meciuri din următoarea zi de joc a Campionatului Mondial de hochei au avut loc în Slovacia. Prima victorie a fost câștigată de cei din afară.

Rezultatul confruntării dintre britanici și francezi a fost o surpriză. Muschetarii mai „condiționați” erau considerați favoriți.

S-a ajuns însă la prelungiri, în care norocul le-a zâmbit hocheiștilor din Marea Britanie. Scorul final al meciului este 4:3. Datorită acestei victorii, îi vom vedea pe britanici în divizia de elită și la următoarea Cupă Mondială.

Rețineți că francezii au câștigat cu un scor de 3:0 în timpul meciului. Cum au reușit să primească trei ca răspuns și apoi un alt gol în prelungiri, se pare că rămâne un mister pentru ei înșiși.

Într-un alt meci, suedezii au traversat cluburi cu letonii. Scandinavii au câștigat cu scorul de 5:4. Aceasta înseamnă că jucătorii de hochei suedezi au garantat să joace în sferturile de finală.