Câștigătorul Cupei de handbal din Belarus a devenit cunoscut

Final Four-ul Cupei de handbal din Belarus a avut loc pentru prima dată la Mogilev. În meciul decisiv au concurat handbalisti de la Minsk SKA și BGK care poartă numele lui Meshkov.

Pe 19 mai, meciul final al Cupei Belarusului a avut loc pe parchetul complexului sportiv olimpic din Mogilev. SKA (Minsk) și Meshkov BGK au concurat pentru medaliile de aur. Drept urmare, victoria a revenit clubului capitalei.

Actuala campioană națională a pierdut în fața armatei cu un golaveraj minim de 30:29. Echipele au intrat la pauză cu scorul pe tabela de marcaj: 14:12 în favoarea SKA.

Ultima dată când SKA a câștigat Cupa a fost în 2012. În total, locuitorii Minskului au câștigat șapte victorii pe parcursul întregului turneu.

Medaliile de bronz ale Cupei Belarusului au fost câștigate de handbalistii Gomel, care au învins-o pe Mogilev Masheka – 32:25.