Grația belarusă a ocupat locul doi la Campionatele Europene de la Baku

La Campionatele Europene de gimnastică ritmică, grația belarusă a câștigat un premiu de argint. Turneul a avut loc la Baku.

Ekaterina Galkina a reușit să marcheze 21.150 de puncte la exercițiul de cerc. „Aurul” i-a revenit rusoaicei Dina Averina (23.300 de puncte). Israeliana Nicole Zelikman a câștigat medalia de bronz (20.950 de puncte).

La exercițiul cu panglică, atleta belarusă Anastasia Salos s-a clasat pe locul 4, iar Galkina a ocupat un loc similar în exercițiul cu mingea.

În plus, echipa de juniori din Belarus a ocupat locul doi la all-around. Echipa belarusă a inclus Polina Slanchevskaya, Polina Alexandrova, Polina Kovaleva, Evgenia Kel, Victoria Podkidysh și Margarita Yatsevskaya. Echipa rusă a ocupat primul loc.

Grațiile din Belarus au ocupat locul doi la turneul pe echipe.