Belarusul Dmitry Dyubin a devenit medaliatul cu argint al Cupei Europene la mersul pe curse

Sportivul din Belarus a câștigat o medalie de argint la Cupa Europei la mersul pe curse. Dmitry Dubin a parcurs distanța de 50 km în 3 ore, 45 de minute și 51 de secunde.

Competiția a avut loc la Alytus (Lituania). Sportivul din Belarus și-a stabilit recordul personal. Să vă reamintim că anul trecut Dubin a ajuns al treilea la Campionatele Europene.

Primul loc în competiție a fost ocupat de sportivul francez Johann Dinis, care a terminat cu un rezultat de 3 ore 37 minute și 43 de secunde. Joao Vieira a închis primele trei – 3 ore, 46 de minute și 38 de secunde.

În plus, echipa belarusă formată din Dyubin, Vladimir Kolesnik și Alexander Lyakhovici a ocupat locul trei în competiția pe echipe.

Anastasia Yatsevich a devenit cea mai bună dintre bieloruși. Ea a ocupat locul cinci (4 ore 16 minute 39 secunde).