Victoria Azarenka a ajuns în sferturile de finală ale turneului de la Roma

Pe 16 mai, jucătoarea belarusă de tenis Victoria Azarenka (WTA 51) a avansat în sferturile de finală ale turneului de categoria Premier de la Roma, al cărui fond de premii este de 3,4 milioane de dolari.

În meciul de 1/8 de finală, adversara belarusului a fost spaniola Gabrinje Muguruza (WTA 19).

În primul set, Azarenka s-a impus cu scorul de 6:4 în al doilea, cu scorul de 3:1 în favoarea compatriotului nostru, tenismenul spaniol nu a putut continua să joace din cauza unor probleme de sănătate. Astfel, bielorusul avansează în sferturi.

Să vă reamintim că în meciul din turul doi al turneului din capitala Italiei, Azarenka a învins-o senzațional pe a șasea rachetă a lumii, Elina Svitolina.

În meciul pentru a ajunge în 1/2 de finală, belarusa va avea o adversară la fel de serioasă – a șaptea rachetă a planetei Karolina Pliskova (Cehia).