Hochei. Cupa Mondială Super meci – finlandezii au jucat cu canadienii

În prima zi a Campionatului Mondial de hochei s-au întâlnit echipele Canadei și Finlandei. Pentru unii, rezultatul poate părea neașteptat.

Finlandezii au câștigat. La sfârșitul timpului de joc, numerele 3:1 au fost afișate pe tabela de marcaj. Acesta a fost unul dintre primele meciuri de la startul campionatului din Slovacia.

Canadienii au fost considerați favoriți ai confruntării, precum și a întregului turneu. Au adus o formație destul de puternică în Europa.

Echipa finlandeză a avut propria viziune asupra cine ar trebui să câștige. Iar Kaapo Kakko a deschis scorul în joc în minutul 7 al primei reprize. Adversarii au ripostat chiar înainte de pauză.

Scorul a fost 1:1 până în a 3-a repriză. Și acolo europenii se împrăștiaseră deja. Am marcat două goluri și astfel am câștigat primul meci.