Finale pur englezești: Arsenal și Chelsea se vor întâlni în meciul principal din Europa League

Joi, 9 mai, au avut loc meciurile retur din semifinalele Europa League.

În cadrul întâlnirilor au fost stabiliți finaliștii celui de-al doilea cel mai important turneu de fotbal de club din Lumea Veche.

Valencia spaniolă nu a reușit să învingă Arsenalul londonez. La începutul întâlnirii, spaniolii au dat cu încredere tonul jocului și au deschis scorul în minutul 11.

Însă, în minutul 6 britanicii au egalat scorul, ceea ce a afectat negativ moralul Valencia.

Oaspeții au luat conducerea în repriza secundă și au marcat al doilea gol împotriva spaniolilor. Drept urmare, întâlnirea dintre cele două echipe s-a încheiat cu scorul de 4:2 în favoarea britanicilor, care au ajuns cu încredere în finala Europa League pentru al doilea an consecutiv.

Finala va avea loc pe 29 mai la Baku.

În finala Ligii Campionilor se vor întâlni două cluburi engleze. Liverpool și Tottenham își vor arăta talentul.