Fantastic în Amsterdam. A fost stabilit al doilea finalist al Ligii Campionilor

Anul acesta, ambele semifinale de retur din fotbalul Ligii Campionilor s-au dovedit a fi incredibile din punct de vedere al intrigii și al divertismentului.

Ieri, 8 mai, a doua finalista a turneului a fost determinată într-un meci dramatic. A devenit un alt club britanic – Londra Tottenham.

Totuși, până în a doua repriză, Spurs pierdeau cu scorul de 0:2 (scorul general al confruntării la acel moment era 0:3) și, după cum părea multora, soarta lor a fost pecetluită. Același lucru s-a gândit însă și despre Liverpool, față de care au pierdut și ei cu scorul de 0:3.

Cât despre jocul de la Amsterdam, Ajax a deschis scorul în minutul cinci și l-a dublat o jumătate de oră mai târziu. Așa s-a încheiat prima repriză a meciului.

Lucas Moura a fost eroic în repriza secundă. Are trei goluri în numele său – a marcat unul dintre goluri când a învins jumătatea lui Ajax. Iar în al șaselea minut de oprire, literalmente în ultimele secunde ale jocului, jucătorul brazilian de la Tottenham a marcat al treilea gol.

Astfel, pe baza sumei a două meciuri, clubul londonez a ajuns în finală. În prima zi de vară, va întâlni Liverpool la Madrid și va încerca să câștige Liga Campionilor pentru prima dată în istoria sa.