Hochei. Cupa Mondială Belarus a pierdut puternic în fața Coreei de Sud

În ultimul meci de la Campionatul Mondial de hochei din prima divizie a Grupei A din Kazahstan, bielorușii i-au întâlnit pe coreeni.

Echipa lui Andrei Sidorenko a intrat pe gheață ca viitori participanți la divizia de elită a campionatului mondial. Adică, am îndeplinit sarcina principală – ne-am întors la compania celor mai bune echipe de hochei de pe planetă.

Poate din acest motiv, bielorușii nu s-au jucat cu o concentrare extremă, ca să spunem ușor. Și au cedat. Și mare – 1:4.

După ce a marcat în prima repriză, în a doua echipa belarusă a primit un gol în propria poartă. Și în ultimele douăzeci de minute ale meciului, Coreea de Sud a marcat de trei ori.

Meciul a fost urmărit de 349 de spectatori la Barys Arena din Nur-Sultan. Artem Demkov a marcat pentru naționala Belarusului. Într-un alt meci, slovenii i-au învins pe lituanieni – 9:0.