Fotbal. Al doilea finalist al Cupei Belarusului a fost stabilit la Soligorsk

Meciul retur de semifinale a Cupei de fotbal din Belarus s-a dovedit a fi incredibil de interesant. Șahtior Soligorsk a luptat cu Isloch.

Ca și în primul meci, după 90 de minute de joc numerele de pe tabela de marcaj au fost 2:2. Stabilirea câștigătorului duelului a trecut în două prelungiri.

Iar gazdele au marcat primele în joc – în minutul 7, Yuri Kovalev a marcat mingea în poarta adversarilor. Cu toate acestea, după cinci minute, Alexander Makas și-a recăpătat echilibrul. A durat până în minutul 39 – Elis Bakay i-a adus din nou pe Pitmen în avantaj.

Repriza secundă a început cu numerele 2:1 în favoarea gazdelor. Așa a fost până în minutul 65, când atacantul Isloch Dmitri Komarovsky a egalat scorul – 2:2.

În prelungiri, doar Șahtiarul a marcat. Nikolai Yanush a marcat în minutul 101. Cu trei minute înainte de finalul ultimei prelungiri, Serghei Matveychik a pus capăt jocului.

Scorul final al duelului fantastic de intrigant este 4:2. Asta înseamnă că în finala Cupei Belarusului, Șahtiorul se va întâlni cu FC Vitebsk, care a eliminat-o pe Dynamo Minsk.