Belarus a învins Kazahstanul în ultimul meci amical dinaintea Campionatului Mondial de hochei

Pe 25 aprilie, echipa de hochei din Belarus a învins echipa Kazahstanului într-un meci amical la Nur-Sultan.

Echipa noastră a ținut cu încredere ultima luptă înainte de Cupa Mondială, câștigând cu scorul de 5:4 (la lovituri de departajare).

Meciul nu a început prea bine pentru bieloruși: după prima perioadă scorul a fost 2:0 în favoarea gazdelor.

Apoi oaspeții au egalat scorul, dar în a treia perioadă kazahii au fost din nou în fața bielorușilor cu două goluri. Cu toate acestea, echipa noastră a reușit să riposteze și să trimită jocul în prelungiri. Nu s-au marcat goluri în prelungiri, iar rezultatul meciului a fost decis printr-o serie de lovituri de departajare.

În primul meci al campionatului mondial de la Nur-Sultan, care va avea loc pe 29 aprilie, jucătorii de hochei din Belarus vor juca cu Lituania.