Fotbal. Au fost stabilite ultimele semifinaliste ale Ligii Campionilor 2019

Două cluburi britanice au ajuns în semifinalele Ligii Campionilor – Tottenham și Liverpool din Londra.

Sferturile de finală cu participarea londonezilor, care vizitau Manchester City, s-au dovedit a fi incredibile, nebunești, de neimaginat. Înainte de aceasta, Spurs și-au învins adversarii acasă cu scorul de 1:0.

Echipa oaspete a pierdut, a marcat trei și a primit patru goluri. Totuși, datorită golurilor pe teren străin (scorul general al confruntării a fost 4:4), Tottenham a fost cel care a înfruntat Ajax, clubul care a „scalpat” Real Madrid și Juventus.

Să adăugăm că meciul de la Manchester va fi amintit multă vreme nu doar pentru rezultatul final și jocul sclipitor. Primele momente ale meciului au fost o surpriză pentru mulți. În 11 minute s-au marcat 4 goluri – 2:2.

După 10 minute, Cetăţenii au luat conducerea, şi au marcat următorul gol în minutul 59. Scorul 4:2 le-a potrivit gazdelor – au avansat. Dar Spurs a redus curând diferența – 4:3.

În minutul 3 de oprire, MS a marcat golul salvator, trimițând stadionul într-o încântare de nedescris, dar… a fost anulat. Reluarea video a arătat că mingea a fost marcată cu încălcarea regulilor. Tragedia care s-a întâmplat pe fanii lui Manchester City nu poate fi exprimată în cuvinte.

Într-un alt meci, Liverpool, după o victorie pe teren propriu (2:0) în meciul cu Porto, i-a învins din nou pe portughez. Pe terenul lor. Înfrângerea a fost efectuată – 4:1 (scorul total al confruntării a fost 6:1).

Astfel, în semifinalele Ligii Campionilor, Liverpool va întâlni Barcelona, ​​iar Tottenham va juca cu Ajax.