FC Shakhtar a ocupat primul loc în clasamentul campionatului din Belarus

Pe 15 aprilie, clubul de fotbal Șahtior din Soligorsk a câștigat al treilea meci la rând din campionatul din Belarus.

În ultimul meci din runda a 3-a cu Slutsk, jucătorii de la Soligorsk s-au impus cu scorul de 1:0.

Jocul a avut loc la locul lui Pitmen. În ciuda faptului că gazdele au avut inițiativa pe tot parcursul meciului, nu au reușit să „desigileze” poarta adversarului pentru o lungă perioadă de timp.

Abia la sfârșitul primei reprize legionarul Elis Bakay i-a luat pe Pitmen în avantaj. În repriza secundă, oaspeții au devenit mai activi în atac, dar acest lucru nu a dat rezultate.

Datorită acestei victorii, Șahtiarul a fost în fruntea clasamentului cu 9 puncte, în fața lui Dynamo Brest, care a înscris tot atâtea puncte, datorită indicatorilor suplimentari.