Halterofilii din Belarus au ajuns pe locul doi în clasamentul pentru medalii la Campionatul European din 2019

Campionatele europene de haltere s-au încheiat la Batumi. A devenit cel mai de succes pentru sportivii din Belarus.

Echipa Belarusului a ocupat locul doi în clasamentul pentru medalii. Poziția este similară în clasificarea premiilor „mici” la discipline individuale. Echipa rusă a ocupat primul loc.

În total, bielorușii au câștigat 8 medalii în proba dublă. Printre ei sunt trei de aur. Astfel, Gennady Laptev, Daria Naumova și Evgeny Tikhontsov au devenit campioni europeni.

Pyotr Asaenok și Andrey Aryamnov au câștigat argint. Medaliile de bronz vor fi aduse în Belarus de către Yulia Asaenok, Vadim Likhorad și Vadim Streltsov.

Dacă luăm în considerare „premiile mici”, bielorușii au câștigat 19 premii – șapte medalii de aur, șapte de argint și cinci de bronz. În plus, sportivii din Belarus au stabilit noi recorduri – competiții europene, naționale și de tineret.