Belarusul a devenit campion european la haltere

Sportivul belarus Evgeniy Tikhontsov a câștigat medalia de aur la campionatul continental. Turneul are loc în Batumi georgian.

În categoria până la 96 kg, Evgeniy a arătat un rezultat de 400 kg (178 și 222). Mai mult, în primul exercițiu, toate cele trei încercări ale sale au avut succes. Iar la curat, belarusul a stabilit un record la Campionatul European.

Pe locul doi s-a ocupat sportivul din Rusia Egor Klimonov, pe locul trei s-a ocupat sportivul georgian Anton Plesnoy.

Să remarcăm că toamna trecută Evgeniy Tikhontsov a câștigat și Campionatul European. Atunci belarusul nu a avut egal între juniori.

La acest campionat, încă doi bieloruși au câștigat anterior medalii de aur – Gennady Laptev și Daria Naumova. Pyotr Asaenok a luat argint, Yulia Asaenok și Vadim Likhorad au luat bronz.