Belarusul a câștigat argint la Campionatele Europene de haltere

Belarusul Piotr Asaenok a câștigat medalia de argint la Campionatul European de haltere. Turneul are loc la Batumi (Georgia).

Sportivul din Belarus la categoria de până la 81 kg a arătat un rezultat de 159 kg la smuls. Într-un joc curat, Asaenok a ridicat o mreană cântărind 196 de kilograme.

Greutatea totală a belarusului este de 355 kg (159 și 196 kilograme). Italianul Antonio Pizzolato a câștigat aurul în campionat – 356 kg.

Medalia de bronz a competiției a fost câștigată de un sportiv din Letonia, Ritvars Suharevs. Rezultatul său este de 354 kg.

Să vă reamintim că belarusul Gennady Laptev a câștigat anterior medalia de aur în campionat la categoria 61 kg. Iar compatrioții săi Yulia Asaenok (45 kg) și Vadim Likhorad (73 kg) au câștigat bronzul.