Vera Lapko și Mandy Minella au ajuns în sferturile de finală ale turneului din Elveția

Belarusul participă la un turneu internațional de tenis Doamnelor Deschide Lugano.

În optimile de finală ale turneului de dublu, belarusa Vera Lapko, evoluând în tandem cu Mandy Minella (Luxemburg), a învins perechea ruso-indiană Ekaterina Yashina – Pratana Thombare.

Scorul final al întâlnirii a fost 6:3, 6:2 în favoarea lui Lapko și Minella. Jocul a durat 1 oră și 1 minut. Câștigătorii au marcat 4 ași și 4 din 7 puncte de break.

Belarusul va lua parte și la turneul de simplu. În 1/16 de finală, Vera Lapko va juca împotriva lui Reka Lutsi Jani. Meciul va avea loc astăzi.

Turneul de categoria Internațională are un fond de premii de 250 de mii de dolari.

S-a raportat anterior că WTA și Azarenka au urcat cu șapte poziții simultan.