Belarusul Gennady Laptev a câștigat aurul în a doua zi a Campionatelor Europene de haltere

La Campionatele Europene de haltere, sportiva din Belarus a reușit să câștige o medalie de aur.

Campionatul European are loc la Batumi (Georgia). Belarusul Gennady Laptev, concurând la categoria de până la 61 kg, a ocupat primul loc. În proba dublă a câștigat 286 kg: 133 kg la smuls și 153 kg la curat.

Locul secund a fost ocupat de turcul Sezer Bünyamin – 283 kg (132+151), iar un alt sportiv turc Ferdi Hardala a închis primele trei – 282 kg (127+155).

În prima zi a turneului internațional, cutia de medalii din Belarus a fost completată de Yulia Asaenok (până la 45 kg). Ea a ocupat locul trei la proba dublă.

La Campionatele Europene sunt acordate 60 de seturi de premii. Peste 400 de sportivi din 47 de țări luptă pentru ei.