Echipa națională de hochei a Belarusului a pierdut foarte mult în fața echipei olimpice a Rusiei

Pe 5 aprilie, naționala de hochei a Belarusului a pierdut în fața echipei olimpice a Rusiei într-un meci amical cu scorul de 4:1.

Meciul a avut loc pe gheața Arena Chizhovka. Oaspeții au sosit în capitala Belarusului cu o formație puternică – echipa olimpică include jucători de la cluburile Ligii Continentale de Hochei.

Pe tot parcursul întâlnirii, avantajul a fost de partea rușilor, care au fost superiori gazdelor în viteză și combinație: hocheiștii din Belarus nu au putut decât să țină linia. Oaspeții au deschis scorul deja în minutul 5 (Zhafyarov), apoi de ceva vreme bielorușii au reușit să-și apere cu succes poarta, dar în minutul 38 Makeev a mărit diferența.

Singurul gol împotriva rușilor a fost marcat de Evgeniy Lisovets în minutul 41. În două minute Golishev a făcut scorul 3:1, iar în minutul 57 Zhafyarov a marcat o dublă.

Echipele vor susține mâine al doilea amical pe Arena Chizhovka, începând cu ora 17:00.