Fotbal. Belarusii au jucat împotriva Islandei. Ar putea ajunge la Campionatul European…

Tinerii din Belarus nu și-au putut învinge colegii islandezi. Asta înseamnă că nu s-au calificat în finala Campionatului European de fotbal Under-17.

În ultima rundă a turului de calificare elită, echipa lui Mikhail Markhel s-a întâlnit cu jucătorii echipei naționale a Islandei. Întâlnirea a avut loc în orașul german Idar-Oberstein, renumit pentru faptul că aici s-a născut cândva actorul Bruce Willis.

Belarusilor aveau nevoie doar de o victorie. În prima repriză au primit un gol. Și după pauză – încă trei. Deja la sfârșitul meciului, Alexander Shestyuk a „immuiat” scorul.

Astfel, bielorușii au pierdut – 1:4. Au terminat pe locul trei. Anterioarele două meciuri – cu germanii și slovenii – formația din Belarus a jucat la egalitate (în ambele cazuri scorul a fost 1:1).

Islandezii au câștigat grupa cu 7 puncte. Pe locul doi se află echipa germană (5 puncte), care și-a învins astăzi colegii din Slovenia. Belarusii și slovenii se află pe locurile trei și al patrulea cu 2, respectiv 1 puncte.