Anastasia Kuzmina a câștigat urmărirea în etapa finală a Cupei Mondiale din Norvegia

Biatleta slovacă Anastasia Kuzmina a câștigat cursa de urmărire în etapa finală a Cupei Mondiale de la Holmenkollen cu un avantaj impresionant.

Se relatează că Kuzmina a plecat prima în sprint și a dat rezultate excelente în cursă, fără a le oferi rivalilor o singură șansă să se apropie.

Kuzmina a parcurs o distanță de 12,5 kilometri în 28 de minute. fără o singură ratare pe patru linii de tragere.

Argintul i-a revenit germanei Denise Herrmann, rezultatul ei a fost +1 min. 42,8 sec. Medaliata cu bronz a competiției a fost sportiva Hanna Oeberg din Suedia (+2 min. 1,1 sec.).

Elena Kruchinkina noastră a încheiat cursa cu un rezultat de +4 min. 38,0 secunde, ea este pe locul 28.