Slovacul Kuzmina a câștigat sprintul la etapa KM la biatlon, doi bieloruși au fost în top 20

Pe 21 martie, cursa de sprint feminin a etapei finale a sezonului 2018-19 a Cupei Mondiale de biatlon de la Holmenkollen (Norvegia) s-a încheiat cu victoria slovacei Anastasia Kuzmina.

Victoria în această cursă i-a adus de trei ori campion olimpic Globul mic de cristal în competiția de sprint.

Locul doi a revenit reprezentantei Germaniei Franziska Preuss, locul trei a revenit unei alte biatlete din Slovacia, Paulina Fialkova.

Dintre biatleții din Belarus, doar Elena Kruchinkina, care a terminat pe locul 18, și Dinara Alimbekova, care a arătat rezultatul al 19-lea, au reușit să intre în top 20.

Restul de trei membri ai echipei din Belarus, inclusiv liderul echipei Irina Krivko, nu s-au putut califica la cursa de urmărire. Irina Kruchinkina este pe locul 67, Irina Krivko pe locul 71, iar Anna Sola pe locul 95.