Gimnasta belarusă a câștigat 3 medalii de aur

Belarusul a câștigat trei medalii de aur deodată la turneul de gimnastică ritmică.

Anastasia Salos a obținut succes într-o competiție numită „Cupa Deriugina” din capitala Ucrainei.

Anastasia a evoluat la categoria de vârstă senior. La exercițiile cu mingea, ea a fost înaintea rivalilor ei și a „luat” meritat medalia de aur. De asemenea, în exerciții cu bandă. Belarusul a marcat 21,450, respectiv 18,750 de puncte.

Salos a devenit și cel mai bun la individual – 79.500 de puncte. Iar la exercițiul cu crose ea a ocupat locul doi.

O altă reprezentantă a Belarusului, Yulia Evchik, a câștigat o medalie de argint la exercițiul cu cerc.

Să adăugăm că în echipa all-around printre juniori în exerciții cu 5 cercuri și 5 panglici, echipa din Belarus nu a avut egal. Iar la categoria Grand Prix la individual all-around, belarusa Alina Gornosko a ajuns a noua.