Aryna Sabalenka a pierdut în optimile de finală ale turneului de la Indian Wells

Jucătoarea de tenis din Belarus Aryna Sabalenka, clasată pe locul 9 în clasamentul mondial, și-a completat performanța la categoria de simplu a turneului de categoria Premier de la American Indian Wells.

Jucătoarea de tenis din Belarus s-a întâlnit cu a opta rachetă a lumii, jucătoarea germană de tenis Angelique Kerber.

În lupta pentru a ajunge în sferturi, Arina Sabalenka nu a reușit să o depășească pe tenismenul german și a pierdut în fața ei, suferind înfrângere. În timpul întâlnirii, Sabalenka a completat primul set cu scorul de 1:6.

În timpul celui de-al doilea joc, belarusul a încercat să egaleze situația și a reușit să o termine destul de încrezătoare cu scorul de 6:4.

În setul decisiv, Aryna Sabalenka nu a putut smulge victoria sportiva germană a câștigat cu scorul de 6:4.

În meciul următor, adversara lui Keber va fi Venus Williams.

Fotografie: Pixabay