Biciclist din Belarus a cucerit Turcia

Belarusa și-a sărbătorit victoria la finalul unei curse de ciclism de o zi la Alanya, Turcia. Reprezentanții clubului de ciclism Minsk au raportat despre succesul Tatyanei Sharakova la Marele Premiu Alanya.

În cursa finală, Tatyana a fost înaintea pelotonului, depășind testele de pe autostrada turcească în două ore, 41 de minute și 32 de secunde.

Pe locul doi a fost ocupat sportiva din Rusia Maria Milyaeva. Pe podium a urcat și ciclista ucraineană Marina Ivanyuk și a câștigat o medalie de bronz.

Dar medaliata olimpică la Londra și Rio de Janeiro Olga Zabelinskaya din Uzbekistan a terminat doar pe locul patru.

Să adăugăm că bielorușii au fost mulțumiți și de bicicliștii bărbați. În special, Nikolai Shumov. Sportivul a terminat cursa UCI Grand Prix Veloalanya pe primul loc, parcurgând distanța în două ore 55 minute și 12 secunde.