Johannes Boe a câștigat sprintul la Campionatele Mondiale de biatlon. Cel mai bun dintre bieloruși este pe locul 40

Campionatele Mondiale de biatlon continuă în Suedia.

Sprintul a avut loc la Campionatele Mondiale de biatlon din Östersund, Suedia. Biatletul norvegian Johannes Boe a parcurs cel mai rapid distanța de 10 km. Timpul de terminare a fost de 24 de minute. 37,6 sec.

Argintul în cursă a fost câștigat de Alexander Loginov (Rusia), care a fost la 13,7 secunde în spatele liderului. Bronzul i-a revenit francezului Quentin Fillon Maillet (+16,5 secunde).

Cel mai bun rezultat în rândul sportivilor din Belarus a fost Vladimir Chepelin – locul 40 (+2 min. 01,4 sec.). Alți bieloruși se află pe următoarele locuri: Roman Eletnov – locul 69, Serghei Bocharnikov – locul 73, Anton Smolsky – locul 77.

Pe 10 martie vor avea loc două curse de urmărire la Campionatele Mondiale.