Biatletul Maxim Vorobey a ocupat locul 4 la urmărirea de la Universiada din Krasnoyarsk

La 4 linii de tragere, belarusul a făcut 5 rateuri.

La Universiada, biatletul belarus Maxim Vorobey a ocupat locul 4 la cursa de urmărire. A parcurs o distanță de 12,5 km în 36 de minute. 17,2 secunde și a făcut, de asemenea, 5 rateuri pe 4 linii de tragere.

Primul loc în cursă a fost luat de sportivul rus Dmitri Ivanov – 34 de minute. 10,7 secunde, iar un alt rus Nikita Porshnev a luat argint – 34 de minute. 24,9 sec. Pe locul trei s-a clasat și participantul rus, Eduard Latypov (35 min. 17 sec.).

În prezent, echipa Belarusului se află pe locul 5 în clasamentul general pentru medalii. Belarusii au două medalii de aur.

A XXIX-a Universiada de iarnă are loc la Krasnoyarsk, Rusia. Va dura până pe 12 martie.