Victoria Azarenka a pierdut în sferturile de finală ale turneului de tenis de la Acapulco

Jucătoarea de tenis din Belarus a pierdut în sferturile de finală ale turneului de la Acapulco.

Un meci de sferturi de finală a avut loc la Acapulco (Mexic) cu participarea bielorusei Victoria Azarenka (locul 50 în clasamentul mondial). Rivala fostei prime rachete a lumii a fost jucătoarea americană de tenis Sofia Kenin.

Drept urmare, sportivul din Belarus a pierdut cu scorul de 4:6, 6:4, 5:7. Lupta a durat 2 ore 34 de minute.

Să ne amintim că în drum spre 1/4 de finală, Azarenka le-a învins pe americanca Danielle Collins (6:1, 6:2) și pe germanca Tatiana Maria (6:2, 6:1).

Lucrurile merg mai bine la dublu. Astfel, alături de Saisai Zheng, belarusul a ajuns în semifinale.