Biatleții ruși au câștigat proba de simplu mixtă la Campionatele Europene de la Raubichi, Belarusi – locul 10

Pe 21 februarie, biatleții ruși Evgenia Pavlova și Dmitri Malyshko au câștigat ștafeta unică mixtă la Campionatele Europene de la Răubichi.

Duoul rus a petrecut nouă reprize suplimentare și a primit o buclă de penalizare, dar din cauza vitezei mari de pe pistă au arătat un rezultat de 36 de minute și 30 de secunde.

Biatleții suedezi Anna Magnusson și Jesper Nelin au fost la doar 20,6 secunde de aur. Primii trei au fost completați de reprezentanții Franței Lou Jeanmonneau și Aristide Begu (+29 de secunde).

Tandemul belarus Elena Kruchinkina/Vladimir Chepelin, care a folosit 11 runde suplimentare, a ajuns pe locul zece (+1 minut și 19,1 secunde).

Astăzi, la ora 19:00, biatleții din Belarus vor lua parte la cursa de ștafetă mixtă. Componența echipei este deja cunoscută: Krivko, Alimbekova, Eletnov și Bocharnikov vor lua linia de start.

Citiți pe subiect:

Belarusul a câștigat o medalie de bronz la Campionatele de biatlon de la Răubichi.

Bulgarul Anev a câștigat aurul, cel mai bun dintre bieloruși a fost pe locul 15.

Belarusii au câștigat medalii la schi fond.

În Raubichi, Daria Domracheva și Nadezhda Skardino.