Bulgarul Anev a câștigat aurul la Campionatele Europene de biatlon de la Răubichi, cel mai bun dintre bieloruși este pe locul 15

Pe 20 februarie, la Răubichi au început Campionatele Europene de biatlon 2019.

Prima competiție, cursa individuală de 20 de kilometri, a fost câștigată de biatletul bulgar Krasimir Anev. Reprezentanta Bulgariei a făcut o singură greșeală și a arătat un rezultat de 53 de minute și 18,1 secunde. Locul doi, în ciuda a trei penalty-uri, a fost luat de biatletul norvegian Tarjei Boe (+3,7 secunde). Medalia de bronz a fost câștigată de compatriotul său Ennre Strömsheim (+11,1 secunde), care a completat distanța cu două penalty-uri.

Belarusii au cel mai bun rezultat – locul 15”, a arătat Roman Eletnov. A avut până la cinci penalty-uri și a fost la 3 minute și 16,3 secunde în spatele liderului cursei. Locul 16 a fost ocupat de un alt reprezentant al Belarusului, Serghei Bocharnikov, care a făcut și el cinci greșeli.