Belarusul a câștigat maratonul de la Hong Kong și a stabilit un record

Belarusa Olga Mazurenok a devenit câștigătoarea maratonului de alergare din Hong Kong. Federația Belarusa de Atletism a fost informată despre acest lucru.

Olga a parcurs distanța în 2 ore, 26 de minute și 13 secunde, stabilind un record de curs. Pe locul doi a terminat reprezentantul Bahrainului, Eunsi Kebichi Chumbu. Atleta etiopiană Jemila Wortes Shur a câștigat bronzul.

Să adăugăm că europenii au câștigat anterior maratonul din Hong Kong în 2004. Apoi norvegiana Gitte Karlsshoy s-a dovedit a fi cea mai bună.

Potrivit Olga Mazurenok, pista din Hong Kong este una dintre cele mai dificile. Sportivii au fost nevoiți să alerge toți cei 42 de kilometri fie în sus, fie în jos. Olga este mulțumită de prestația ei.

Am ales maratonul de la Hong Kong pentru a mă pregăti bine pentru Campionatele Mondiale din Qatar. Îmi doresc foarte mult ca apogeul formei mele să vină la forumul mondial de la Doha– a spus belarusul.

Fotografie: BelorusskOh federaţieeu atletism