Biatlon. KM în SUA. Maye – 1, Belarus – 49

Biatletul francez Quentin Fillon Maillet a câștigat cursa de urmărire la Cupa Mondială din Salt Lake City. A parcurs 12,5 km în 30 de minute și 55,8 secunde, trăgând impecabil pe toate cele 4 linii de tragere.

Norvegianul Vetle Sjåstad Christiansen a terminat pe locul al doilea. A fost la 25,9 secunde de francez și a făcut un penalty. Un alt francez, Simon Desthieux, a terminat cursa pe locul trei.

Liderul clasamentului general al acestui sezon, Johannes Boe, în această etapă a Cupei Mondiale a terminat doar pe locul patru, ceea ce este o întâmplare rar întâlnită pentru el. Pe poziţia a şaptea se află rusul Alexander Loginov. Cu toate acestea, Boe este încă în fruntea clasamentului general, iar biatletul din Rusia ocupă locul doi.

Un singur schior din Belarus a participat la competiție. Maxim Vorobey a terminat cursa pe locul 49.